Śniadanie- Dajmy sobie kopa na rozpęd!

5
(1)

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Wiemy o tym wszyscy, dlaczego więc aż 60% Polaków wychodzi do pracy czy szkoły zapominając o nim? W jaki sposób brak fundamentalnego posiłku może wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie, zdrowie czy urodę?

Jeszcze pięć minut, kolejna drzemka – kto z nas tego nie zna? Niech każdy odpowie przed  sobą, ile razy w przeciągu ostatnich dwóch tygodni przedłużyliśmy sobie jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w naszym życiu, jaką jest sen, kosztem śniadania, porannej kawy, herbaty, o joggingu już nie wspominając.

Co czwarta osoba w naszym kraju regularnie spożywa poranny posiłek, zanim wyjdzie z domu. Ta statystyka jest przerażająca biorąc pod uwagę jak duży wpływ ma śniadanie na nasze codzienne życie.

Wydaje nam się często, że nie mamy na to czasu lub ochoty. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili badania z których wynika, że średni czas przygotowania śniadania to tylko 6 minut! Mycie zębów zabiera nam średnio 3, a poranny  damski make-up od 10 do 15, pomijając już układanie  włosów czy wybór całodziennej kreacji. Wszystko siedzi w naszej głowie. Powinniśmy nauczyć samych siebie zaczynać dzień od zbilansowanego posiłku, po kilku dniach lampka zaraz po przebudzeniu sama zacznie się zapalać a po dwóch tygodniach nie będziemy wyobrażali sobie wyjścia z domu bez naszej ukochanej jajecznicy, Muesli, koktajlu owocowego czy nawet prostej, pożywnej  kanapki. Z czasem zaczniemy sobie urozmaicać i organizować przygotowanie śniadania w taki sposób, jaki będzie dla nas najszybszy i najlepszy. Twoje śniadanie powinno składać się z bogatych w błonnik produktów pełnoziarnistych (pieczywo, płatki owsiane) oraz białka (jajka, mleko, mięso). Dzięki temu unikniesz w ciągu dnia zachcianek na niezdrowe produkty i przekąski. Naukowcy zbadali tę kwestię i osoby, które jedzą bogate w białka śniadania znacznie rzadziej sięgają potem po tzw. śmieciowe jedzenie.

Jedzący śniadanie ćwiczą więcej. Inne badania pokazały, że osoby, które codziennie jedzą śniadanie są o wiele bardziej skłonne do aktywności fizycznej. Co więcej, ćwiczą znacznie bardziej intensywnie niż osoby, które rano nie jedzą. Wniosek jest prosty – poranny posiłek to więcej siły na trening. Można również przypuszczać, że osoby, które prowadzą regularny tryb życia i codziennie jedzą śniadanie, są również bardziej sumienne i zmotywowane do ćwiczeń.

Podsumowując,  pożywne i zbilansowane śniadanie ma pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Zadbajmy o siebie i zacznijmy dzień od kopa na rozpęd!

Jak oceniasz artykuł?

5 / 5. 1

Dodaj komentarz